Czy mogę używać dowolnego rodzaju oleju roślinnego?

Tak można stosować dowolny gatunek oleju roślinnego (lub mieszanin olejów/oliw), poczynając od oleju ze smażenia ziemniaków, a kończąc na oleju z konserw. Dla uzyskania jak najlepszego efektu przy tworzeniu własnej świeczki, stosowany olej roślinny powinien być wolny od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (cząsteczek jedzenia). Zaleca się wcześniejsze przefiltrowanie oleju (przy użyciu np. filtru do kawy, małego siteczka, bądź też gazy). Do tworzenia świeczki nigdy nie wolno używać oleju silnikowego lub oleju mineralnego.

Czy mogę przechowywać zużyty olej roślinny i używać go później?

Zużyty olej roślinny powinien być przechowywany, na ile to możliwe, wolny od zanieczyszczeń: resztek żywności, itp. Im więcej zanieczyszczeń dostanie się do oleju, tym bardziej będzie on zdegradowany. Podczas użytkowania, będzie to miało wpływ na wydajność spalania świec, która nie będzie, aż tak wysoka, jak w przypadku poprawnie odfiltrowanego oleju. W szczególnych przypadkach może to nawet uniemożliwić "wyeliminowanie" nieprzyjemnego zapachu zużytego oleju. Zaleca się, aby olej przed magazynowaniem został wstępnie przefiltrowany. W przypadku obecności wody, utworzą się dwie warstwy. Ponieważ woda ma większą gęstość pozostanie w dolnej części, olej natomiast, mający mniejszą gęstość zostanie na górze. Po pewnym czasie zużyty olej (znajdujący się ponad wodą) powoli i ostrożnie można przenieść do innego pojemnika. Jest on gotowy do użytku.

Czy mogę wykorzystać zużyty olej bez wcześniejszej obróbki?

Zużyte oleje roślinne muszą być odfiltrowane w celu usunięcia jak największej ilości odpadów stałych. Dla bardziej efektywnego filtrowania, zaleca się używać lejek z papierowym filtrem, taki jak np. filtr do kawy.

W przypadku upuszczenia płynnego wosku, co powinienem zrobić?

Po pierwsze, należy pozostawić do wystygnięcia, a gdy wosk już zastygnie, wyczyścić papierowym ręcznikiem kuchennym. Zużyty papierowy ręcznik kuchenny wyrzucić do odpadów organicznych.

Czy mogę użyć ponownie oleju już raz przekształconego w wosk?

Nie, olej raz zmieszany z proszkiem tworzy wosk i proces jest nieodwracalny. Tym co można ponownie wykorzystać to, pozostałości wosku w naczyniu po wypaleniu świecy. Wystarczy usunąć pozostałą część knota, podgrzać w kuchence mikrofalowej i wlać stopiony wosk do naczynia, w którym chcemy zrobić nową świecę.

Czy mogę używać dowolnego rodzaju naczynia/pojemnika aby zrobić świecę?

Tak, pod warunkiem, że jest niepalnym materiałem stałym.

Czy mogę podgrzać olej bezpośrednio w naczyniu/pojemniku, w którym chcę wykonać świeczkę?

Tak, pod warunkiem, że naczynie/pojemnik wykonane jest z materiału nadającego się do użycia w kuchence mikrofalowej.

Czy mogę użyć ponownie naczynia/pojemnika wykorzystanego już raz do produkcji świeczki ?

Tak. W celu oczyszczenia, wystarczy usunąć odpady przy użyciu np. papieru kuchennego i wyrzucić pozostałości do kontenera z odpadami organicznymi. Kiedy ten etap zostanie zakończony, naczynia są gotowe do przemycia wodą i detergentem.

Czy muszę umyć szklanki/naczynia przed ich wykorzystaniem do świec?

Nie, nie jest to konieczne. Jeśli szklanka/naczynie było użyte do produkcji świecy wystarczy usunąć pozostałą część knota i użyć je ponownie do tego samego celu. Pozostały wosk, może także być dołączony do nowej świecy.

Czy mogę myć naczynia/pojemniki w zmywarce?

Tak, pod warunkiem, że pozostałości (wosku i knota) zostały wcześniej usunięte. Zawsze należy używać papieru kuchennego, w celu usunięcia pozostałego na naczyniu wosku przed włożeniem go do zmywarki.

W jaki sposób można odmierzyć olej, aby zrobić świeczkę?

Wszystkie miarki kuchenne służą do tego celu. W naszej ofercie posiadamy również zestaw zawierający naczynie pomiarowe, które może być użyte również do podgrzania oleju (jest odporne na wysokie temperatury).

Jaki typ łyżki należy użyć do pomiaru wskazanej ilości proszku?

Jeśli z jakiegoś powodu, nie posiadamy łyżki pomiarowej można użyć łyżkę stołową jako alternatywę, ponieważ ma prawie taką samą pojemność.

Czy mogę użyć mniejszej łyżki i umieścić proporcjonalną liczbę łyżeczek proszku?

Tak, wystarczy zapewnić, że wielkość mierzona jest równa temu, co podano w instrukcji.

Jeśli chcę zrobić większą świecę, jak mogę zmierzyć ilość proszku?

Niezależnie od wielkości świecy, proporcje muszą być zachowane: 3 miarki (20 g) na 100 ml zużytego oleju (standardowa świeca). Utrzymując stosunek można zrobić świece dowolnej wielkości.

Przykłady:

- potrójny standardowy rozmiar świecy: 9 miarek (60g) na 300 ml oleju;

- połowa rozmiaru standardowego świecy: 1 miarka i pół (10 g) na 50 ml oleju.

Pojemnik z olejem po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej jest bardzo gorący. Jak mogę go wyjąć?

Aby wyjąć pojemnik zawierający podgrzany olej, należy użyć odpowiedniej rękawicy ochronnej (rączka lub termiczna rękawica kuchenna). Należy zawsze zachować ostrożność podczas obchodzenia się z olejem, gdy jest on wyjmowany z kuchenki mikrofalowej lub kąpieli wodnej.

Nie mam w domu kuchenki mikrofalowej, jak mogę zrobić świeczki? Jaki jest czas podgrzewania związany z procesem?

Możesz zrobić świeczki na przykład w kuchence. Czas podany w instrukcji (dla kuchenki mikrofalowej) ma charakter orientacyjny zważywszy, że istnieje kilka zmiennych warunkowych, a mianowicie: materiał i grubość pojemnika użytego do podgrzewania, objętość jego zawartości, prawdziwa moc kuchenki mikrofalowej. Podgrzewanie oleju w kuchence, czy to przy użyciu płomienia czy na płycie grzejnej, powinno być wykonane za pomocą kąpieli wodnej w celu uniknięcia nagrzania oleju do zbyt wysokiej temperatury, a nawet wrzenia. Występuje wtedy ryzyko ”zepsucia” oleju, co spowoduje mniejszą wydajność świec wykonanych przy jego użyciu. Podgrzewając olej wraz z proszkiem, przy użyciu kąpieli wodnej zaleca się jego ciągłe mieszanie, tak aby uzyskać równomierną konsystencję. Jeśli olej po pewnym czasie nagrzeje się, a proszek nie będzie całkowicie rozpuszczony, należy wyłączyć źródło ciepła i mieszać miksturę, aż do uzyskania jednolitej struktury. W ten sposób powstały wosk jest już gotowy do przelania go do formy w jakiej znajdować ma się świeczka.

Co należy zrobić, aby zapobiec pękaniu świec podczas chłodzenia?

Świece pękają głównie ze względu na szok termiczny (materia schładza się i kurczy gwałtownie), co zdarza się podczas wypełniania gorącym woskiem zimnych form/naczyń, lub gdy temperatura w pomieszczeniu jest dość niska w porównaniu do płynnego wosku. Im większe wahania temperatury, dotyczące zachodzącego procesu, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie tego zjawiska.

Porady:

1. Ogrzać naczynie, w którym chcemy zrobić świecę;

2. Pozwolić, aby wosk trochę ostygł, zanim wlejemy go do naczynia;

3. Zostawić świecę w środowisku zabezpieczonym w celu ostudzenia (stopniowe chłodzenie), np w kartonowym pudełku.

Skąd mam wiedzieć, czy powinienem lub nie, postawić olej na więcej czasu w kuchence mikrofalowej, aby go ogrzać?

Należy przestrzegać czasu określonego w instrukcji, a jeśli okaże się, że to nie wystarczy, by stopić proszek w oleju, a tym samym uzyskać jednorodną mieszaninę, można umieścić go na kolejne od jednej do dwóch minut w kuchence mikrofalowej.

Co zrobić, aby oczyścić pozostałości wosku, które mogą występować w kuchence mikrofalowej po użyciu?

Wystarczy użyć papierowego ręcznika kuchennego, a następnie wyrzucić go do odpadów organicznych. Nigdy nie należy bezpośrednio używać wody do czyszczenia wosku.

Jaki jest najlepszy czas, aby dodać barwnik („groszki”)?

Najlepszy moment na dodanie „groszków” z barwnikiem jest wtedy, gdy świeca jest już gotowa, lecz jeszcze nie ostygła i nie został dodany knot. Kiedy wosk jest płynny i ciepły. Aby barwnik rozpuścił się całkowicie i rozprowadził równomiernie w wosku niezbędne jest jego wymieszanie przy pomocy mieszadełka (np. chińskiej pałeczki). Zalecamy użycie od 1 do 4 „groszków” dla świeczki o standardowych wymiarach (100 ml oleju + 3 miarki proszku 20 g).

Kiedy dodać knot do świecy?

Knot musi zostać umieszczony centralnie, przy użyciu papierowego wspornika (załączonego do zestawu), 2 - 5 minut po wyjęciu wosku z kuchenki mikrofalowej lub gdy już zmętnieje (rozpocznie się faza zastygania wosku), lecz będzie miał jeszcze płynną formę.

Zapomniałem włożyć knot, a świeca już zastygła. Co powinienem teraz zrobić?

Wystarczy podgrzać świecę w kuchence mikrofalowej lub kąpieli wodnej, 1 do 2 minut, aż do jej rozpuszczenia (nie jest konieczne całkowite jej rozpuszczenie). Następnie możemy umieścić knot przy pomocy papierowego wspornika.

Świeczka zapadla się w części centralnej, w okolicy knota.

Zapadnięcie się wosku przy knocie ma większa częstotliwość w przypadku wyższych świec. Wosk stygnie i krzepnie najpierw w miejscach wystawionych na zewnątrz, ścianach i górnej części świecy. Rdzeń, jeszcze ciepły, nie jest wtedy w stanie podtrzymać zastygłego w górnej części wosku, i zapada się.

Wskazówki:

a) Wykonać dwa napełniania, wypełnić najpierw 2/3 objętości pojemnika, zostawić do zastygnięcia i następnie wypełnić pozostałą 1/3 naczynia.

b) w przypadku, gdy naczynie w którym chcemy zrobić świece jest nieprzezroczyste i nie można wyraźnie dostrzec poziomu wypełnienia, drugie napełnienie powinno odpowiadać cienkiej warstwie wosku pokrywającej poziom w górnej części świecy.

Czy mogę włożyć świeczkę do lodówki?

Tak, w celu przyspieszenia procesu chłodzenia. Zwraca się jednak uwagę na obecność wilgoci w tym urządzeniu, która może być zaabsorbowana przez świeczkę, co wpłynie na wydajność spalania. Gorąca świeca umieszczona w lodówce, może spowodować zwiększone zużycie energii przez to urządzenie tak, aby utrzymać jego temperaturę. Zawsze, jeśli to tylko możliwe, świeca powinna być ochładzana w sposób naturalny w temperaturze pokojowej.

Czy mogę wymieszać dwa różne proszki zapachowe?

Tak. Nie ma przeciwwskazań, pod warunkiem, że zachowane zostaną proporcje podane w instrukcjach. Uzyskany na koniec procesu zapach, może nie równać się, temu, który chciano osiągnąć.

Knot świecy jest zbyt krótki, co zrobić, aby rozwiązać ten problem?

Ciekły wosk z knotem może przytłoczyć płomień, dlatego może być on mały, a nawet ugaszony. Aby poprawić sytuację, zaleca się, by zgasić świecę i usunąć ciekły wosk.

Jak dlugo muszę odczekać przed zapaleniem świeczki?

Zaraz jak wosk zastygnie, świeca jest gotowa do użytku. Zaleca się jednak odczekanie 24 h dla uzyskania lepszego efektu zapachowego.

Moja świeca nie pali się właściwie, dlaczego?

Aby upewnić się, że świece mają najlepszą wydajność spalania, polecamy:

- zużyty olej kuchenny musi być przefiltrowany właściwie przed przechowywaniem i stosowaniem. Oleje z wieloma cząsteczkami zanieczyszczeń, dużą zawartością wody i poważnie zdegradowane będą miały negatywny wpływ na spalanie;

- zaleca się ciągłe palenie świec max 4 h.

Moja świeca dymi się nadmiernie, gdy się pali, dlaczego?

Wiele różnych rzeczy może być przyczyną: strumień powietrza, który zaburza kształt płomienia, powodując emisję niespalonych cząstek węgla (sadzy); Świeca paliła się zbyt długo, co prowadzi do akumulacji dwutlenku węgla; Knot jest za duży w stosunku do wymiarów świeczki powodując zbyt duży płomień, ze względu na brak wystarczającej ilości tlenu z powietrza w szklanym naczyniu świecy, aby zapewnić całkowite spalanie powstaje nadmiar ciekłego wosku wokół knota co powoduje produkcję węgla (sadzy).

Kiedy dmucham, aby zdmuchnąć świeczkę, ona intensywnie dymi. Czy istnieje problem ze świecą?

Nie ma problemu ze świecą. Podobnie jak inne świece, Ilekroć zostanie ona zgaszona, jeśli współpaliwo (tlen) nie jest bezpośrednio ograniczone, knot gorzeje przez kilka sekund, a dym jest uwalniany.